بنايي

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و... دارید ؛

...کافیست با ما تماس بگیرید

شماره تماس از خط ثابت 02170705003

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل
بنايي ساختمان يکي از مواردي است که ما در طول زندگي خود حتما به آن نياز پيدا مي کنيم. اگر کاشي سرويس بهداشتي نياز به تعويض داشته باشد، وقتي مي خواهيم تغيراتي در مدل آشپزخانه و بخش هاي مختلف خانه انجام دهيم و همچنين اگر قسمتي نياز به تعمير و بازسازي داشته باشد ما به يک بناي ساختمان احتاج داريم تا مشکل ما را رفع کند.


 


بنايي ساختمان


بنايي ساختمان داراي شاخه هاي مختلفي است که از جمله آنها گچ کاري ، سيمان کاري ، کاشي کاري ، ديوار چيني ، سنگ کاري و… است  که هر کدام مهارت خاص خود را دارد و براي يادگيري اين مهارت ها حتما بايد نزد اوستا کار آموزش بنايي ساختمان ببينيد. اولين کارهايي که يک اوستا کار به يک شاگرد واگذار مي کند انجام کارهاي ريز و غير ماهرانه است .


شغل بنايي ساختمان بسيار پر زحمت و مشکل است  البته دستمزد کارهاي بنايي به همان نسبت خوب است مخصوصا اگر چند هنر را با هم دارا باشيد. اين شغل کاري تقريبا کثيف است و همچنين به دليل سر و کار داشتن با خاک و ابزارهاي خطرناک و همچنين حضور بر سر ساختمان هاي نيمه کاره که محيط امني نيست  بنابراين بايد تجهيزات ايمن و لباس هاي مناسب بپوشد.


 


مقاوم سازي ديوارهاي بنايي


استفاده از مصالح بنايي و خشتي در اجراي ساختمانها از قرون گذشته در ايران رواج داشته است و تا کنون در بسياري از شهرها و تقريبا اکثر مناطق روستايي و مناطق گرم و خشک ساختمانهاي بنايي و خشتي قسمت اعظم ساختمانهاي اين مناطق را شامل ميشوند. با توجه به آسيب پذير بودن اين ساختمانها در طي زلزلههاي گذشته و قرار گرفتن بسياري روستاها در نواحي لرزه خيز، اهميت مطالعه رفتار و عملکرد اين نوع ساختمان ها در برابر زلزله به شکل آشکار مشخص است.


 


نکات کاربردي مهم در مورد نحوه گچ کاري در ساختمان سازي


1.گچ داراي دو ويژگي عمده مي باشد : زودگير بودن و ازدياد حجم به هنگام سخت شدن . که اين خصوصيات ، راهکارهاي ويژه اي را براي کار با گچ مي طلب.


2.گچ در برابر آب و رطوبت مقاومت ندارد و از اين لحاظ بسيار ضعيف عمل مي کند . بنابراين از اين مصالح نبايد در فضاهاي مرطوب استفاده شود .


3.گچ نسبت به ساير مصالح ساختماني سراميکي سبک تراست . و اين يک مزيت محسوب مي شود .


4.گچ به سرعت با آب واکنش داده ، متبلور و سخت مي شود . به علت اينکه سرعت گيرش بسيار زياد است ، کار کردن با آن دقت زيادي را مي طلب و بايد به ميزان مناسب ملات گچ را تهيه کرد .


5.براي کندگير کردن گچ ، مي توان با ورز دادن زياد و افزايش ميزان آب اين کار را انجام داد . به اين ملات گچ کشته مي گويند . و براي پوشش نهايي در سفيدکاري ديوارها به کار مي رود . ( پودر گچ را بايد روي آب پاشيد تا تمام ذرات گچ در مجاورت آب قرار گيرند .)


6.بايد در نظر داشت هنگام کار با ماله ، حتماً بايد آن را به صورت مورب نسبت به ديوار قرار داد .


7.گچ هنگام گيرش يک درصد افزايش حجم مي دهد بنابراين هيچگونه سوراخ و منفذي باقي نمي گذارد و يک سطح صاف و بهداشتي را ايجاد مي کند .


8.هنگام استفاده از گچ بايد در نظر داشت که گچ فلزات را سولفاته مي کند بنابراين فلزات نبايد در تماس مستقيم با گچ باشند .


9.بايد توجه داشت که مقاومت گچ به مقدار آب موجود در آن و همينطور دماي زمان گيرش ، بستگي دارد .


10.وجود گچ در خاک محل اجراي پروژه ( حدود بيش از 4 درصد ) سبب ايجاد مشکلات عمده اي در ساخت و ساز و کاهش عمر مفيد سازه مي شود .


11.پاشيدن گچ بر روي سطح کار به روش سنتي ، ضايعات زيادي را در بر دارد . به همين منظور مي توان از گچ پليمري استفاده کرد که علاوه بر داشتن مزيت هايي بسياري که دارد از هدر رفتن گچ نيز مي توان جلوگيري کرد .


12.در صورت استفاده از خاک در ملات ، بايد به نسبت گچ و خاک توجه کرد . اين نسبت مي تواند از نصف تا دو برابر گچ باشد . که اين ميزان به قدرت گچ و زودگيري گچ دارد ، هرچقدر گچ زودگيرتر باشد به خاک بيشتري نياز دارد .


13.بايد در نظر داشت که با مقدار 40 کيلوگرم گچ ( وزن تقريبي هر کيسه ) مي توان حدود 8/2 متر مربع مساحت يک ديوار را گچ و خاک و براي نازک کاري و پوشش نهايي حدود 12 متر مربع را گچ کاري کرد .


14.براي تهيه گچ کشته بايد به اين نکته توجه کرد که حتماً از گچ نرم و بسيار ريز استفاده شود . و عمل هم زدن بايد 10 تا 15 دقيقه ادامه يابد .


15.در گچبري فضاهاي داخلي ، براي کسب نتيجه مطلوب ، بايد از بهترين نوع گچ و ابزار استفاده کرد .


 


 


 


 


 ãäÈÚ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و... دارید ؛

...کافیست با ما تماس بگیرید

شماره تماس از خط ثابت 9099071613

شماره تماس دوم از خط ثابت 02170705003

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل